Svaka mama ima gomilu stvari koje planira realizirati na porodiljnom dopustu.
1. Opsjednutost vremenom
Porodiljni dopust kod nas bi, ako ste sretni i to si možete financijski priuštiti, trebao trajati godinu dana. No, kako vrijeme bude curilo, postat će vaša glavna opsesija. Psiholozi predlažu da se ne opterećujete mišlju koliko još dana slobode imate, već da živite u trenutku i maksimalno iskoristite svaki dan. Naravno da će pravi dani, tjedni, pa za neke mame čak i mjeseci kada se bude rastajala od svog djeteta biti neopisivo stresni ,ali to je jednostavno dio roditeljstva. Istraživanja pokazuju da su one majke koje su uspjele dogovoriti fleksibilno radno vrijeme s poslodavcem, znatno sretnije ravnotežom svog privatnog i poslovnog života.
2. Pokušaj bavljenje sa što više stvari
Mame obično imaju bogat „program“ osmišljen za porodiljni dopust: duge šetnje s djetetom, vježbanje, kuhanje omiljenih jela kojima se prije nisu stigle posvetiti, izrađivanje albuma…na kraju krajeva, kada ste zadnji put bili na tako dugom odmoru? Planovi su u redu, ali uzmite u obzir samo neke stvari zbog kojih bi se mogli izjaloviti: post-porodiljna bol, depresija, umor, zahtjevno dijete…
Često se u tim trenucima dogodi ono što stručnjaci nazivaju „tranzicija iz zamišljenog u stvarno roditeljstvo“. Zato je najbolje ne planirati i ne stvarati si stres kada shvatite da ste malo onog planiranog izvršili.
3. Briga o tome što se događa na poslu
Htjele mi to ili ne, ali naši nas poslovi često definiraju i teško hje izbaciti iz glave i potpuno se opustiti. Falim li na poslu? Tko me zamjenjuje? Kako će sve izgledati kada se vratim?To su samo neka od pitanja koja muče mame na porodiljnom. Psiholozi tvrde da nema razloga strahovati jesu li vaše vještine „zakržljale“ na porodiljnom, jer vam u stvari mozak, kada postanete mama, prolazi transformaciju i čak ste u stanju bolje se organizirati i obavljati još više stvari u kraćem vremenu. Ako strahujete kako ćete balansirati s poslom i bebom, shvatit ćete na kon nekog vremena da će vam to doći posve prirodno, zato vjerujte u sebe.
4. Zabrinutost da će propustiti neka djetetova važna postignuća
Mnoge mame napeto očekuju djetetov prvi osmjeh, pljeskanje ručicama, prvo gukanje, a potom i prvu riječ i tako dalje. Neke stvari ćete uspjeti uhvatiti, a neke će se jednostavno dogoditi bez vas jer odlazite na posao, i da, koliko god strašno zvučalo, propustit ćete ih. Nekim majkama to stvara osjećaj duboke tuge i stresa. No ovo treba imati na umu: neki od tih „prvih trenutaka“ su u stvari prenapuhane stvari iz američkih filmova u kojima obično, ni sami ne znamo kako, uspije sudjelovati cijela savršena obitelj, dok je tata naravno spreman sa video kamerom da snimi sretni događaj. To nije realno, već je puno realnije da propustite mnoge važne događaje, kao što ćete drugima prisustvovati.
5. Pokušaj da se uvuče u svoju staru odjeću za posao
Dani u pidžamama, trenirkama, tajicama i širokim majicama polako se bliže kraju i što vam preostaje nego isprobati svoju staru garderobu za posao u kojoj biste trebali nanovo izgledati kao ljudsko biće. Mnogim mamama to ne uspije i postanu prekritične i depresivne, no to je sasvim normalno, jer vaše se tijelo nepovratno promijenilo i preoblikovalo. Rješenje? Uložite u nekoliko novih komada garderobe, iako to možda smatrate velikim troškom, vjerujte, osjećat ćete se znatno bolje nego u pretijesnoj suknji i košulji koja samo što ne eksplodira.
6. Zavist prema partneru
On se ujutro ustane, spremi i ode na posao gdje radi odrasle stvari, razgovara s odraslim ljudima, o temama koje nisu dječja kakica, zubi, kruta hrana i slinjenje. Kada je prisutan, može biti najposvećeniji i najdivniji tata na svijetu, ali ipak ga gledate prijekorno i sa zavišću jer nije zatočenik 24 sata, sedam dana u tjednu i njegove bradavice pripadaju samo i isključivo njemu. No, psiholozi naglašavaj uda u stvari, i kada bismo mogle, ne bismo rado zamijenile mjesta s tatama, unatoč njihovoj veseloj bezbrižnosti, jer smo jednostavno previše zaštitnički i brižno nastrojene prema svojoj djeci . Prekrasno, zar ne?
7. Osjećaj izoliranosti
Hm, evo jedne stvari o kojoj nitko ne priča: bebe mogu biti poprilično dosadne i nisu uvijek najbolje društvo. Stoga, kako ne biste poludjele sa svojom bebom unutar četiri zida, priuštite si društvo što češće, najbolje mame djece slične dobi, s kojima ćete moći podijeliti iskustva i mišljenja. Idite s prijateljicom mamom na kavu ili u šetnju, u park. Ako nemate mam prijateljica oko sebe, dobar način izlaska iz izolacije je priključivanje lokalnoj grupi za potporu dojenju ili nekoj sličnoj grupi.
8. Agonija oko jaslica
Stvorili ste savršeno malo biće i uložili u njega svoje vrijeme i ljubav, a sada ga morate predati nekom strancu u ruke i još mu vjerovati da će paziti na njega kao i vi? Što radite? Surfate internetom danima, tražite mišljenja o svakom vrtiću u gradu od nepoznatih i poznatih ljudi, posjećuj ete ih, važetemogućnosti. Što možete učiniti? Jednostavno se prepustite jer sudbina će vas dostići i bit će onako kako će biti. Upišite dijete u vrtić u koji ste namjeravali, a ako ne budete zadovoljni, uvijek ga možete promijeniti, tako da je jedini savjet da pripremite nekoliko rezervnih opcija ako stvari ne ispadnu najbolje moguće. Nemojte se uzrujavati jer niste vidoviti i ne možete unaprijed znati jeste li odabrali najbolje.
9. Rutina
Spavanje –hranjenje- šetnja –kupanje, spavanje –hranjenje – mjenajnje pelene – šetnja. Neke aktivnosti će se ponavljati opet i opet i vrlo vjerojatno ćete zapasti u rutinu. Kada vas netko pita što ima novo ili što ste danas radili, bit će vam teško ponekad odgovoriti iako ste radili puno toga i sve je novo. Zapadanje u svoju posebnu vremensku dimenziju je normalan proces koji se događa na porodiljnom dopustu, pa nemojte osjećati potrebu da se opravdavate ljudima. Samo zbližavanje s bebom i uživanje u svakom trenutku je posao s punim radnim vremenom!
10. Prihvaćanje kaosa
Na polu svi znamo što nas očekuje i dobro se snalazimo sa svojim zadacima, jer zbog toga smo, u konačnici, zaposleni. Posao mame nije tako jasan jer ne postoji stroga lista zadataka niti neka skala kojom se mjeri uspješnost izvedbe. Također, na poslu zvanom roditeljstvo, možete zaboraviti na radno vrijeme, jer budilica može zvoniti i u 4 ujutro, a u 16 sati ne možete spakirati svoje stvari i nestati. Neke stvari jednostavno morate prihvatiti, na primjer – da vam krevet neće uvijek biti pospremljen, vi se nećete uvijek stići otuširati, zaboravit ćete na frizera, pizza će vam postati normalan i redovan ručak. Također, nikada ne znate što možete očekivati od vašeg djeteta – može biti mirno i poslušno ili pravi mali đavolčić koji će vas u svemu usporavati. U svakom slučaju, prepustite se kaosu, nemojte se boriti protiv njega.
izvor: index.hr