Manjak željeza je moguć uslijed povećanog gubitka željeza zbog obilnih menstruacija i krvarenja, nedovoljnog unosa željeza hranom čemu su osobito podložne trudnice, dojilje, djeca u razvoju, sportaši, vegetarijanci…
Nedostatak željeza u organizmu uzrokuje anemiju ili slabokrvnost, što se manifestira i kao osjećaj konstantnog umora.
Manjak željeza u krvi možda nije zdravstveni problem zbog kojeg nećete moći da spavate ili zbog kojeg ćete se “vući” po bolnicama, ali definitivno može da vam oteža život i da ga učini manje ugodnim.
Zdravstveni stručnjaci smatraju da najmanje 9 odsto žena na svijetu pati od ovog problema, a to uključuje i fizički aktivne osobe koje generalno brinu o svom zdravlju. Vrlo često se problem otkrije tek kad se pojave tegobe i premda to ne znači da je prekasno za terapiju, problemi s manjkom željeza mogu da vam uveliko otežaju svakodnevno funkcionisanje.
Donosimo vam deset znakova koji vam govore da provjerite nivo željeza u krvi:
1. Umor
Prvi i najočigledniji među simptomima manjka željeza je – umor. Zbog njegovog nedostatka tijelo teže proizvodi hemoglobin koji prenosi kiseonik po ćelijama u tijelu, a zbog toga možete da osjećate hronični umor kojeg ne možete da se riješite, koliko god se odmorali.
2. Dekoncentracija
Nizak nivo željeza u krvi može da ometa rad nervnog sistema, pa zato osoba može da iskusi teškoće u koncentraciji i manjak pažnje.
3. Gubitak interesa