Evo kakve su kaše koje jedu deca u Srbiji i da li roditelji treba da brinu.
Zvuči neverovatno da se u dečjoj hrani mogu naći arsen, salmonela, pesticidi i druga sredstva za zaštitu bilja. Ali upravo je zbog njihovog prisustva u kašicama i sokićima za bebe ranije sa polica povučeno 18 proizvoda, pišu “Večernje novosti”.
Ove godine su “crveno svetlo” dobile HIP “bio instant” kašice zbog povećane količine arsena u odnosu na dozvoljenu i formulu za odojčad Celia Expert 2, zbog pojave salmoneloze kod beba u Francuskoj. Na oba slučaja upozorili su sami uvoznici.
U Odeljenju za sanitarnu inspekciju Ministarstva zdravlja Srbije tvrde da nema razloga roditeljsku brigu i da su navedeni propusti nastali zbog neusaglašenosti propisa EU i našeg pravilnika, koji toleriše manji sadržaj arsena i prisustvo sredstava za zaštitu bilja u nedozvoljenim količinama.
“Ova vrsta namirnica podleže posebnoj kontroli pri stavljanju u promet, koja je stroža u odnosu na druge namirnice”, kažu za “Novosti” u Ministarstvu zdravlja.
“Pre svega, na našem tržištu ne može da se pojavi nijedan dijetetski proizvod, pa ni hrana za bebe, a da pre toga nije upisan u našu bazu podataka. Ona se obnavlja svakih pet godina. Ove formule se zbog posebnog sastava ili načina proizvodnje razlikuju od ostalih, jer su namenjene da zadovolje posebne nutritivne zahteve zdrave odojčadi i male dece”.
Gotovo svaki propust proizvođača hrane prati teorija da novi proizvođač koji želi da uđe na tržište pokušava da “raščisti konkurenciju”. Kompanija “Svislajon” prošle godine se našla na stubu srama zbog pojave pesticima u “Juvitaninim” kašicama. Rodoljub Drašković, predsednik poslovnog sistema “Svislajon Takovo” je tada izjavio da je afera bila inscenirana.
Ipak, ova i druge kompanije shvatile su da su neophodne dodatne potvrde kvaliteta i interne kontrole za proveru ispravnosti sirovina i proizvoda.
“Organizovao sam tim vrhunskih tehnologa da zajedno sa mnom rade na definisanju proizvodnog programa ‘Juvitane’, koji će isključiti svaku moguću grešku u procesu proizvodnje finalnog proizvoda”, kazao je Drašković.
“Sproveli smo dodatnu kontrolu sirovina u fabrici i isključene su one kojima se ne može garantovati da nemaju prisustva ostataka tragova pesticida”.
Angelina Radulović iz udruženja “Roditelj” smatra da, iako zvuči zabrinjavajuće kada se u dečjoj hrani otkriju nedozvoljene supstance, to ipak ima i dobru stranu. Jer, činjenica da je neka nepravilnost otkrivena znači da su procedure stroge i da sistem kontrole funkcioniše.
“Previše halabuke se digne kada se pojave takvi slučajevi, a mnogo gore bi bilo da se nikada ne otkriju”, ističe Radulovićeva.
“Negativne materije nemaju akumulativno dejstvo, tako da proizvode negativan efekat nagomilavanjem odnosno čestim konzumiranjem loših namirnica. Ispada da je sve manje ili više zagađeno, tako da jedino što roditelj može da uhvati zlatnu sredinu između totalne nebrige čime hrani decu i potpune histerije da se pazi na svaki detetov zalogaj. Potpuno je neverovatno da se tokom prve godine života deteta pazi na sve detalje u vezi sa ishranom, a posle tog perioda svakog dana jede čips i picu”.
Baš zbog sporadičnih afera roditelji su u dilemi da li je bolje da sami spremaju kašice ili da ipak posegnu za staklenkama. Nutricionista Milka Raičević kažu da u savremenom svetu praktično ne postoji način da se potpuno zaštitimo, ali da ipak možemo da biramo šta će naša deca jesti.
“Kašice su dobre kad nemamo vremena, ali instant hrana nikako ne sme biti osnov ishrane”, smatra nutricionistkinja.
“Iako se i voće i povrće prska, ipak se kod kuće termički obradi i u tom smislu je bezbednije. Tako se deca naviknu i na različite ukuse”.
izvor: index.hr