Ling Ling ima 20 godina. Oskudno odevena stoji pored ulice u predgrađu Tajpeja, glavnog grada Tajvana. Ona čeka vozače kamiona i fizičke radnike da navrate do nje i kupe nešto. U većini gradova, naročito jugoistočne Azije, moglo bi se zaključiti da radnici dolaze da kupe seksualne usluge. Ali ne kod nje.
Ling Ling prodaje orašaste plodove palme areka, popularno nazvane betel orasima.
„Što si lepši, više novca zaradiš. Zato se i oblačim ovako“, ispričala je ulična prodavačica za Si-En-En. Betel orasi neverovatno su popularni na području Tajvana, Indije, Mjanmara i ostalih država južne i jugoistočne Azije. Gotovo desetina stanovništva planeta Zemlje žvaće orahe betel, što ih čini četvrtom najkorišćenijom psihoaktivnom supstancom na svetu. Duvan, alkohol i kofeinska pića jedine su takve supstance rasprostranjenije od betel oraha.
Uz gotovo svaku prometniju ulicu u Tajvanu, osvetljene kabine s oskudno obučenim lepoticama poslužuju mušterije koje najčešće naručuju iz kamiona ili automobila.
Betel orasi ime su dobili po svom omotu. Naime, tradicionalni način pripreme zahteva da se orah areka palme zamota u betel lišće, što je najčešće lišće kafe. Zamotani u lišće prepuno kofeina, orasi palme korisnicima daju blagi osećaj euforije, sličan osećaju koji imate nakon što popijete previše kafe.
Prodavačice su ispričale reporteru Si-En-Ena da betel orasi produhovljuju konzumenta, dok neki drugi kažu da leči mamurluk. Najčešće varijacije su pripremljene s gašenim krečom, duvanom ili raznim začinima. Različitih ukusa i načina pravljenja, svi imaju gotovo isti uticaj na korisnika.
Prvo što osetite je šok po čitavom telu. Temperatura tela poraste i počnete da se znojite. Otkucaji srca se ubrzaju i osetite kao da ste drogirani, i upravo zbog toga neki korisnici betel orahe porede s metamfetaminima. Gotovo istovremeno se pojačano luči pljuvačka, zbog čega ste primorani da pljujete. Neiskusni korisnik tek tada će primetiti crvene mrlje po gotovo svim pločnicima. Naime, betel lišće ljudsku pljuvačku farba u crveno i navika je gotovo svima da je samo ispljunu na trotoar.
Osim zavisnosti, žvakanje betel oraha izaziva i rak u ustima. U Tajvanu devet od deset osoba kojima je dijagnostikovan rak usta žvaće betel orahe. U zemlji u kojoj godišnje više od 2.000 ljudi umire od raka usta, takve statistike dodatno zabrinjavaju. Međunarodna agencija za istraživanje raka (IARC) i zvanično je proglasila orahe palme areka kancerogenima, ali to ne smanjuje njihovu potrošnju u jugoistočnoj Aziji.
Predsednik Tajvanskog saveza za kontrolu oraha areka i prevenciju raka usta Han Liang Jiun kaže da postoji nekoliko razloga zašto je žvakanja betel oraha toliko popularno. Prvenstveno je reč o radnicima koji dobijaju dodatnu energiju za duge radne dane, a vozačima kamiona pomaže da duže voze bez odmora. Osim toga, Liang Jiun je uveren da je važan i društveni momenat: „Lakše je steći prijatelje žvakanjem oraha betel nego pušenjem cigareta“.
Tajvan se svim silama trudi da natera ljude da se odviknu od žvakanja betel oraha. Tajpej već dve godine zabranjuje pljuvanje ostataka betel oraha i svako uhvaćen u takvom prekršaju dobije kaznu i mora da prođe kratki program odvikavanja. Na državnom nivou postoje podsticaji za poljoprivrednike koji odluče da prestanu da uzgajaju betel orahe i počnu da uzgajaju mango ili čajevac.